spot_img

Primele contracte pentru pasajele pietonale din centrul Târgu Jiului au fost semnate

Municipiul Târgu Jiu face un pas important în implementarea celui mai amplu proiect de infrastructură finanțat din fonduri europene din ultimele trei decenii. Primarul Marcel Romanescu și viceprimarul Bogdan Bejinaru au anunțat semnarea primelor două contracte pentru construirea pasajelor pietonale subterane din zona centrală a orașului.

Potrivit autorităților, până la finalul săptămânii vor fi depuse și garanțiile de bună execuție, iar ordinul de începere a lucrărilor este estimat pentru data de 15 iulie. Reprezentanții municipalității au avut deja primele discuții cu Poliția Rutieră pentru gestionarea traficului în perioada lucrărilor.

Primele două pasaje vor fi realizate în fața Colegiului Național „Tudor Vladimirescu” și în zona Romarta, iar constructorul și-a mobilizat deja utilajele necesare, cele patru foreze fiind în drum spre Târgu Jiu. Autoritățile estimează că în maximum șase luni va fi turnată placa de acoperire, astfel încât circulația pe bulevard să fie reluată cât mai rapid.

Primarul Marcel Romanescu a declarat că investiția reprezintă cea mai mare finanțare europeană atrasă de municipiu în ultimii 35 de ani. În prezent, Târgu Jiul are contracte finanțate prin Programul Operațional Regional în valoare de aproximativ 110 milioane de euro, fonduri care vor susține atât modernizarea infrastructurii urbane, cât și reabilitarea unor unități de învățământ și lăcașuri de cult. „Au fost semnate contractele pentru construirea primelor două pasaje subterane pietonale din zona centrală:

– Intersecția străzilor Unirii și Geneva

– Intersecția străzilor Victoriei și Unirii

Al treilea pasaj, cel din zona Pieței Centrale, este în procedură de licitație.

În perioada imediat următoare vor demara lucrările pentru aceste obiective majore. Vorbim despre o investiție de aproximativ 60 de milioane de euro, fonduri europene atrase la Târgu Jiu!

Ce vor aduce nou aceste pasaje, pe lângă fluidizarea traficului și siguranța pietonilor?

– Lifturi pentru accesibilitate;

– Spații socio-culturale (librărie, cafenele) și comerciale;

– Un luminator central spectaculos, perfect pentru evenimente culturale și expoziții”  a declarat Marcel Romanescu.

Cele trei pasaje subterane, prevăzute cu lifturi pentru persoanele cu dizabilități, au ca principal obiectiv fluidizarea traficului și creșterea siguranței pietonilor în zona centrală a municipiului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultima oră

„Certificatul de naștere” al Coloanei Infinitului, expus la Parlamentul European

La inițiativa vicepreședintelui Parlamentului European, Victor Negrescu, la sediul...

„O ie cât un sat”, lansată de Sânziene în Parcul Coloana fără Sfârșit

Cu ocazia sărbătorii de Sânziene, Docuart lansează proiectul „O...

Stațiunea Săcelu își redeschide porțile

Stațiunea balneoclimaterică Săcelu, aflată în administrarea Complexului Energetic Oltenia,...

Se extinde transportul public din Târgu Jiu

Investiție importantă pentru Târgu Jiu. Autoritățile locale au in...

Față în față înainte de războiul din ring! Luptătorii Dynamite Fighting Show coboară în Parcul Coloanei

Târgu Jiul respiră aer de mare gală înaintea unuia...

A început vara, a început munca la negru

Înspectoratul Teritorial de Muncă Gorj a desfășurat, în perioada...
Județul Gorj
cer senin
19.2 ° C
19.2 °
19.2 °
86 %
0.8kmh
1 %
mie
29 °
J
30 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °