Una dintre cele mai afectate școli, din Gorj, cea din Arcani, va fi demolată. După nenumăratele seisme, structura de rezistență a unității a fost grav afectată. S-a luat decizia ca imobilul să fie dărâmat și să se construiască o nouă scoală.
În unitatea din centrul localității Arcani învățau aproximativ 50 de elevii. Aceștia vor fi relocați într-o altă unitate de învățământ.
„Structura de rezistență a școlii a fost afectată și nu va mai fi putea fi consolidată. Va fi demolată și construită o nouă școală. Sunt 27 de unități de învățământ care au fost afectate. 11 dintre ele au intrat deja în reparații, iar celelalte 16, care au fost mai grav afectate au fost introduse în proiectul de Hotărâre de Guvern pentru a primi finanțare din fondul de Investiții al Guvernului”, a explicat prefectul județului Gorj, Cristina Cilibiu.



