spot_img

Lider de sindicat, din Gorj, la întâlnirea cu ministrul Rafila. Vezi ce s-a discutat!

Federația Națională Sindicală Ambulanța din România s-a pus la „masa discuțiilor” cu ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Cu această ocazie au fost aduse în atenție unele dintre cele mai arzătoare probleme ale angajaților din cadrul Serviciilor Județene de Ambulanță.

La întâlnire a participat și liderul Sindicatului Salvamed Ambulanța Gorj, Ionel Ianc.

La această întâlnire au fost aduse în discuție subiecte de maxim interes pentru bunul mers al lucrurilor în Serviciile Județene de Ambulanță, și anume:
1. Armonizarea legislației pentru dezvoltarea serviciilor de ambulanță prin deschiderea de noi stații de ambulanță pentru a fi cât mai aproape de pacient.
2. Deblocarea atestatului pentru medicii de medicină de urgență, care din 2018 nu s-a mai ținut.
3. Ministerul va încerca în perioada următoare să deblocheze achiziția de ambulanțe
4. S-a atras atenția că Serviciile de Ambulanță nu cer fonduri pentru renovarea sediilor pe care le au în proprietate
5. Reactivarea comisiei de urgență din cadrul Ministerului Sănătății
6. Referitor la salarizare, domnul Vișan, secretar de stat în Ministerul Sănătății, a confirmat că în urma negocierilor cu reprezentanții F.N.S.A.R., angajații Serviciilor de Ambulanță au rămas în grupa 4 de salarizare alături de UPU, Medicina Legală și ATI-grupa cea mai mare de salarizare pe noua lege, iar aceasta a fost trimisă mai departe spre avizare. S-a menționat că în serviciile de ambulanță nu vor fi reduceri salariale.
4. Propunerile de modificare a ordinului nr.1418 referitor la ținută vor fi aprobate în perioada următoare
5. La propunerea comisiei tehnice va apărea ordinul pentru normativul de ambulanțe”, a declarat Ionel Ianc, liderul Sindicatului Salvamed Ambulanța Gorj.

Infrastructura medicală de urgență pare să fie una din problemele spre care se va îndrepta atenția celor de la Ministerul Sănătății.

„Parcul auto este învechit, DSU a reușit să ia o foarte mică cantitate, doar 120 -130 de ambulanțe de transport doar din cele 2 500 de care este nevoie, deci înseamnă doar 5%. Activitatea este foarte mult îngreunată de faptul că acea comisie interministerial nu s-a întrunit, nu a fost convocată de domnul președintele Raed Arafat de un an de zile”, a declarat Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, în presa centrală, imediat după ce întâlnirea sa încheiat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultima oră

Investițiile Aparegio Gorj avansează la Tismana. Lucrările au depășit 65% grad de realizare

Aparegio Gorj continuă implementarea proiectelor de investiții destinate modernizării...

Anunț Aparegio Gorj

Aparegio Gorj S.A. - CED BUMBESTI-JIU, anunţă intreruperea furnizarii...

Soția unui gorjean important a încercat să se sinucidă

Gest extrem în Târgu Jiu. Soția unui om important,...

Anunț Aparegio Gorj

Aparegio Gorj S.A. - CED BUMBESTI-JIU, anunţă intreruperea furnizarii...

Liceul cu Program Sportiv din Târgu Jiu intră în șantier: investiții record în educație și sport

Investiții de peste 2 milioane de euro la Liceul...

Copil de 2 ani decedat după ce a căzut în râul din spatele casei

Ca dramatic la Târgu Jiu. Un copil de doar...
Județul Gorj
câțiva nori
13.4 ° C
13.4 °
13.4 °
80 %
2.1kmh
15 %
S
21 °
D
24 °
lun
20 °
mar
22 °
mie
26 °