Stațiunea balneoclimaterică Săcelu, aflată în administrarea Complexului Energetic Oltenia, și-a reluat activitatea pentru sezonul estival 2026, urmând să funcționeze până la data de 13 septembrie 2026.
Accesul în incinta bazinelor se realizează zilnic, în intervalul orar 08:00 – 20:00. După ora 18:00 nu mai pot fi achiziționate bilete de intrare.Tariful de acces este de 40 lei/persoană. Copiii cu vârsta de până la 7 ani și veteranii de război beneficiază de acces gratuit.
Baza de tratament dispune de patru bazine în aer liber și de o zonă de plajă amenajată, care a beneficiat de lucrări de întreținere și pregătire pentru primirea turiștilor. Pentru asigurarea unor condiții corespunzătoare de confort și siguranță, sunt puse la dispoziția vizitatorilor șezlonguri, umbrele, dușuri, grupuri sanitare, punct de prim ajutor, precum și servicii de supraveghere asigurate de personal specializat Salvamar, transmite conducerea CE Oltenia, printr-un comunicat de presă.
Stațiunea balneoclimaterică Săcelu este recunoscută pentru proprietățile sale terapeutice, oferind posibilitatea tratării și ameliorării unor afecțiuni ale aparatului locomotor, afecțiuni neurologice periferice, afecțiuni ale sistemului nervos central, afecțiuni ale aparatului respirator, afecțiuni ORL, precum și afecțiuni digestive, hepato-biliare și renale.



