Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu selecţionata Kosovo 0-0. Meciul, disputat vineri seara, pe Stadionul ”Fadil Vokrri” din Prishtina, a făcut parte în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.
Terenul, îmbibat cu apă, le-a dat mari bătăi de cap jucătorilor, dar, la final, România a obţinut un punct important. Cel mai bun om de pe teren a fost portarul Horaţiu Moldovan. Tricolorii au început destul de bine meciul şi au dominat în primele 20 de minute, dar apoi uşor-uşor, gazdele au preluat controlul şi au început să pună presiune pe apărarea României.
Din punct de vedere statistic, Kosovo a dominat jocul (55%-45% posesie), dar România a avut mai multe şuturi la poartă (15-10, 3-4 pe poartă) şi 8-3 la cornere.
România este neînvinsă după trei meciuri, având două victorii şi un egal, în timp ce Kosovo are trei puncte. Echipa antrenată de Edward Iordănescu, care vineri a împlini 45 de ani, va juca următorul meci luni, în deplasare cu Elveţia, la Lucerna.
Sursa: Digi24



