spot_img

Profesorii, nemulțumiți de suspendarea grevei. Arată cu degetul spre sindicaliști!

Tensiunile în rândul profesorilor au atins cote maxime! Dascălii sunt nemulțumiți că liderii de sindicat au fost de acord să suspende greva generală, declanșată în data de 22 mai, în condițiile în care guvernanții nu le-au aprobat solicitările. Mai mult decât atât, profesorii acuză sindicaliștii de trădare, iar mulți dintre ei au anunțat că nu se vor întoarce la catedră. Nu puțini sunt cei care susțin că vor părăsi sindicatele.  

 

Pe lângă faptul că sunt nemulțumiți de suspendarea grevei, profesorii sunt total bulversați de așa-zisele creșteri salariale pe care sindicaliștii le-ar fi obținut în urma negocierilor purtate la București.

„Mare succes greva asta… colega mea, cu 15 ani experiență, și toate gradele luate, primește mai mult cu… 40 lei! Un succes „extraordinar”! Deci ii va creste calitatea predarii la clasa cu… 1,3 lei/zi! Wow! Felicitari domnilor lideri de sindicat pentru pomana obținută. Chiar daca m-ați obligat să renunț la dreptul meu și al colegilor mei, IN INIMA MEA RAMAN IN GREVĂ”, este mesajul transmis de un dascăl.

Și nu este singurul. Sute de alte mesaje sunt postate pe site-urile de socializare de către profesori revoltați.

„De ce nu se aplică aceasta grilă de luna viitoare? Este o păcăleală! Suspendarea grevei este o păcăleală! Așteaptă să se susțină examenele…. Și profesorii pot sta în grevă cât vor ei”

„Care e procentul care trebuie scazut ca aflam cat ramane in buzunar?”

„Rușine celor care au venit cu aceste calcule salariale (aproape inexistente) și mai mult decât atât unui debutant ii crește salariul cu 700 iar unui prof cu vechime si gradul 1, cu 900. Ce rost mai au aceste examene? Să vă fie rușine!!!”

„Nu cred până nu îmi văd fluturașul de salariu… atunci vom știi adevărul”

Foc și pară pe liderii de sindicat

Profesorii îi acuză pe liderii de sindicat de trădare și vor, acum, să părăsească organizațiile sindicale sau să-i determine pe aceștia să-și dea demisia. În acest sens, s-au făcut chiar și petiții online.

„Care este procedura pentru a-i determina pe reprezentanții sindicatelor, locale, județene, naționale, să-și dea demisia? Este absolut inacceptabilă atitudinea lor! O ticăloșie! Nu au comunicat cu noi de trei zile. Comunicatul a fost trimis direct la Guvern, fără să ne consulte. Trădare!”, transmite un profesor, pe un grup dedicat dascălilor.

„Imediat acțiune în justiție contra guvernului și a liderilor de sindicat implicați în această manipulare. Reprezentanții sindicatelor sa-si prezinte demisia. Ne-au trădat. Nu ne reprezintă!”, a replicat un alt dascăl.

Rămâne de văzut ce se va întâmpla zilele următoare. În județul Gorj, mulți profesori au afirmat că nu sunt de acord să își reia activitatea de la catedră.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultima oră

Primele contracte pentru pasajele pietonale din centrul Târgu Jiului au fost semnate

Municipiul Târgu Jiu face un pas important în implementarea...

„Certificatul de naștere” al Coloanei Infinitului, expus la Parlamentul European

La inițiativa vicepreședintelui Parlamentului European, Victor Negrescu, la sediul...

„O ie cât un sat”, lansată de Sânziene în Parcul Coloana fără Sfârșit

Cu ocazia sărbătorii de Sânziene, Docuart lansează proiectul „O...

Stațiunea Săcelu își redeschide porțile

Stațiunea balneoclimaterică Săcelu, aflată în administrarea Complexului Energetic Oltenia,...

Se extinde transportul public din Târgu Jiu

Investiție importantă pentru Târgu Jiu. Autoritățile locale au in...

Față în față înainte de războiul din ring! Luptătorii Dynamite Fighting Show coboară în Parcul Coloanei

Târgu Jiul respiră aer de mare gală înaintea unuia...
Județul Gorj
cer senin
19.2 ° C
19.2 °
19.2 °
86 %
0.8kmh
1 %
mie
29 °
J
30 °
vin
30 °
S
31 °
D
33 °