Primarul din Motru nu este deloc optimist în ceea ce privește viitorul Complexului Energetic Oltenia. Cosmin Morega susține că nu există interes pentru ca activitatea să fie prelungită, dovadă fiind lipsa de investiții din domeniu. Edilul acuză noua conducere că nu mișcă un deget pentru a afla situația din teren a companiei.
„Nu sunt deloc optimist în ceea ce privește viitorul CE Oltenia. Ceea ce s-a semnat și s-a promis în urmă cu ani de zile de către toți factorii decidenți la timpul respectiv, își urmează cursul. Că va mai fi o prelungire de o lună, două, patru a anumitor activități, poate va mai fi, în rest, eu nu văd lucrurile atât de bine. Se observă că nu se îmbunătățește cu nimic activitatea. Zilnic apar accidente, decese în rândul minerilor. Nu se poate îmbunătăți o activitate de acest gen de la o zi la alta. Se lungește forțat viața, dar nimeni nu va mai ști cât”, afirmă primarul din Motru, Cosmin Morega.

Pe de altă parte, edilul este revoltată că nu există dialog între conducerea companiei și autoritățile publice locale pe raza cărora CE Oltenia desfășoară activități. „Nu am reușit să vorbesc cu Dan Plaveti sau cu cineva din noua conducere. Nici nu sunt interesați să ne cheme la o discuție. Pe o parte dintre ei nici nu-i cunosc, nici nu am auzit de dumnealor. Ar fi fost corect și normal să ne așezăm la masă și să vedem ce putem face pentru a rezolva problemele. Eu cred nu se dorește acest lucru. Lumina vine de la București sau de la un anumit partid și, atunci, nu are importanță autoritatea publică locală, indiferent din ce localitate e”, a mai transmis primarul din Motru.



